Bazı Akıllı Telefon Şarj Aletleri Neden Kısadır ?

Günümüz de aktif olarak milyarlarca kişinin kullandığı akıllı telefonların insanların akıllarında bazı soruların uyanmasına neden olmaktadır. Hiç aklınızda yokken telefonunuzda ya da telefonunuzun aksesuarın da bulunan bir şey aklınıza takılabilir. Örneğin bazı akıllı telefonların şarj aletleri oldukça kısadır. Hatta bu konu da pek çok kullanıcının şikayeti olmuştur ve şarj aleti kısa olan telefonların üretilen çakma uzun kablolu şarj aletleri hızla satılmaya başlamıştır. Özelikle bundan yıllar önce üretilen telefonların şarj aletlerinin boyu daha kısadır. Hele ki orjinal kablolara baktığınız da şarj aletinin kısa olduğunu göreceksiniz. Peki telefonların şarj aletleri neden kısadır?

Şarj kablolarının kısa olması

Sahibi olduğunuz akıllı telefonun şarj kablosunun neden kısa olduğunu merak ediyorsanız bunun mantıklı bir açıklaması vardır. Öğrenilen bilgilere göre akıllı telefonların şarjı az kala daha fazla radyasyon yaydığı öğrenildi. Bu sebep başta olmak üzere batarya patlamalarından meydana gelebilecek sağlık sorunları ile firmalar yüz yüze kalmak istemediği için şarj aletlerinin kablosunu olabildiğince kısa tutmaya çalışmaktadır.

Ancak kullanıcılar telefonları şarj olurken de cihaz ile uğraşmak istemekte ve kabloların kısa olmasını uygun bulmadığından dolayı akıllı telefon firmaları mecburen şarj kablosunun boyunu daha da uzun yapmaktadır. Kabloların boyları uzun olmasa dahi kullanıcılar üretilen replika / çakma şarj aletleri kullandığı için firmalar daha fazla zarar görmektedir. Bu zararın önüne geçilmesi istendiği için yeni üretilen şarj aletlerinin kablo boyu daha uzun yapılmaya çalışılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here